Svěží domácí limonády z poctivých sirupů

Svěží domácí limonády z poctivých sirupů

S domácími limonádami se v poslední době roztrhl pytel. Najdeme je v nabídce restaurací, kaváren, bister… zkrátka všude možně. Není divu, že jsou tak oblíbené. Čím dál víc se zajímáme o to, co jíme a pijeme, a ke zdravé výživě patří omezení “barevných” sycených nápojů. Čerstvě namíchané limonády mohou být jejich přijatelnější alternativou. Když jsou drinky tvořené z opravdu poctivých ovocných šťáv, bez přidaného cukru a ideálně doplněny ovocem, jde o osvěžující pohár, který jde mnohdy v horkých dnech považovat i za fresh svačinku. A navíc lahodí i oku!
 

Sirupy z opravdového ovoce

Posvítila jsem si proto na ovocné sirupy polské značky Premium Rosa, ze kterých si domácí limči hravě připravíte. Nenechte se odradit předsudkem, že “z Polska k nám posílají jen výrobky nevalné kvality” - v tomto případě naši sousedi ctí poctivou výrobu: sirupy jsou 100% přírodní, plné vitamínů, bez umělých barviv, aromat a konzervantů. Oproti jiným sirupům, které jsou na našem trhu k dostání, obsahují méně cukru a více ovoce. A jak zabodovaly u mě? 

10 z 10 bodů

Musím přiznat, že jsem to vůbec nečekala, ale tentokrát hodnotím 10/10! Koupila jsem příchuť Plod černého bezu a je to přesně ta chuť, jako když sirup dělala moje babička, doma, z čerstvě nasbíraných plodů, s péčí…❤️ Premium Rosa má hustou konzistenci, takže stačí troška a voda je skvěle ochucená. Kritériem pro chutný sirup je pro mě to, když se dá “pít” i samotný - a v tomhle případě jsem si řekla mňam! Šťáva totiž není sladká a nemá takovou tu nepříjemnou pachuť umělých látek, což je důvod, proč běžně sirupy nekupuji, naopak má velmi plnou a bohatě ovocnou chuť. Zkusila jsem sirup použít i jako sladidlo do ovesné kaše s ovocem a funguje to, lahoda! 
 

sirup1.png


Letní limonádohraní

Sirup smíchaný s vodou, to je klasika. Pojďte si ten letní pitný režim malinko okořenit. Vyrobte si domácí limonádu, která bude skutečně domácí, a neskutečně vás osvěží. Mám pro vás 4 tipy, ale klidně popusťte uzdu své fantazii, deset různých příchutí Premium Rosa sirupů vám určitě vnukne limonádových nápadů hned několik 😊.
 

Aloe vera nakopávač

sirup Bezový květ
listy rostliny aloe vera
jemně perlivá voda
led

Listy aloe zbavíme tuhého venkovního zeleného listu, dužinu můžeme vydlabat čajovou lžičkou. Dužinu vložíme do mixéru a rozmixujeme najemno, použít lze i tyčový mixér. Rozmixovanou dužinu dáme do sklenice, zalijeme sirupem a minerálkou a dobře promícháme. Nakonec vložíme kostky ledu. Na 1 díl aloe padne 5 dílů minerální vody (použít můžete “panáka”, jednoho panáka dužiny smícháme s pěti panáky vody).
 

Malinový rošťák

sirup Malina s lípou
čerstvé maliny
drcený led
(pokud nemáte čerstvé maliny, použijte mražené a vynechte led)
máta
citronová šťáva
vychlazená voda

Všechny ingredience dáme do mixéru a promixujeme do konzistence jemné ledové tříště. Tříšť přelijeme z mixéru do vysoké sklenice a ozdobíme malinou a lístkem máty. Na jednu 250ml sklenici nápoje použijte 1,5 dcl vody, malou hrstku malin a o něco menší hrstku ledu, panák sirupu, půl panáku šťávy z citronu a zhruba 4-5 lístků máty.
 

Dina Grenadina

sirup Granátové jablíčko
100% pomerančový džus
led
plátek pomeranče na ozdobu

Do sklenice nalijeme vychlazený pomerančový džus. Vezmeme si polévkovou lžíci, kterou držíme těsně nad sklenicí. Přes lžíci vlijeme do džusu malý panák granátového sirupu. Díky tomuto postupu sirup vytvoří v džusu efektní vzory. Nakonec sklenici ozdobíme plátkem pomeranče, který předtím nakrojíme do středu.
 

Bezva bez s okurkou

sirup Plod černého bezu
salátová okurka
limetková šťáva
vychlazená voda
led

Okurku oloupeme a nakrájíme na větší kusy. Vložíme do mixéru a rozmixujeme najemno. Směs vložíme do džbánu či větší sklenice a zalijeme asi dvěma a půl deci studené vody. Džbán umístíme do lednice, kde necháme směs macerovat zhruba půl hodinky. Poté přecedíme do sklenice nebo jiného džbánu. K vylouhované okurkové vodě přidáme ještě asi deci vychlazené vody, malý panák bezového sirupu, malý panák limetkové šťávy a promícháme. Pokud máte rádi husté nápoje, klidně přidejte i část rozmixované okurkové dužiny. Nakonec přidáme pár kostek ledu.

sirupy3.png

Související recepty a články