V jaké poloze mohu používat výdechovou pomůcku Threshold® PEP a nádechovou pomůcku Threshold® IMT?
Obě dechové pomůcky můžete využívat v jakékoli poloze. Je však důležité, aby to nebyla poloha zátěžová, která by neumožňovala dostatečné rozvíjení hrudníku. Je-li to možné, je vhodné využívat vzpřímený sed bez opory zad, neboť je umožněno rozvíjení hrudníku všemi směry bez omezení. Vhodnou polohou je také sed s oporou o horní končetiny. Je vhodné touto polohou začínat, neboť se v této poloze může zapojovat více dýchacích svalů. Jakmile zvládnete techniku dýchání s výdechovou pomůckou Threshold® PEP nebo nádechovou pomůckou Threshold® IMT, pokračujte v dýchání přes danou dechovou pomůcku ve vzpřímeném sedu. Není-li možné zaujmout vzpřímený sed nebo sed s oporou o horní končetiny, můžete použít sed s oporou zad, polosed, leh na zádech nebo leh na boku.
Důležité je, aby během dýchání byla páteř co nejvíce napřímena, ale zároveň musí být tento typ sedu pro vás příjemný, nesmíte v něm cítit nepříjemné napětí nebo bolest.
Jak mám dýchat přes výdechovou pomůcku Threshold® PEP a nádechovou pomůcku Threshold® IMT?
Při dýchání s dechovými pomůckami Threshold® je důležité, aby výdech byl dvakrát delší než nádech. Dýchání nesmí být maximální – o maximální síle (aby nevedlo k únavě a vyčerpání) a o maximálních objemech (aby nevedlo k hyperventilaci – točení hlavy, mžitky před očima apod.). Během dýchání s dechovými pomůckami je na nose nasazen nosní klip, abyste dýchali jen přes dechovou pomůcku Threshold®. U výdechové pomůcky Threshold® PEP je možné po zacvičení nosní klip nepoužívat a provádět nádech nosem a výdech přes výdechovou pomůcku Threshold® PEP. Dýchání bez nosního klipu je možné pouze, pokud zvládáte výdech ústy přes výdechovou pomůcku Threshold® PEP tak, aby nebyl prováděn výdech nosem, neboť by takové dýchání nebylo efektivní.
Při dýchání s dechovými pomůckami Threshold® by nemělo docházet ke kyfotizaci (vyhrbení) zad, nadměrnému zvedání ramen a zaklánění hlavy. Tyto souhyby jsou nežádoucí a snižují účinnost cvičení.
Jaký mám mít nastavený odpor při dýchání s výdechovou pomůckou Threshold® PEP a nádechovou pomůckou Threshold® IMT?
Odpor na dechové pomůcce by vám měl nastavit lékař nebo fyzioterapeut na podkladě výsledku vyšetření dýchání. Pokud si zakoupíte dechovou pomůcku bez doporučení lékaře, je důležité podstoupit vyšetření dýchání a konzultovat nastavení odporu na dechové pomůcce Threshold® PEP a IMT s lékařem nebo fyzioterapeutem. Pokud nezvládáte dýchat přes nastavený odpor, je možné si odpor snížit. Odpor zvyšujte zpět při zlepšení vašeho zdravotního stavu pouze do maxima, které vám určil lékař nebo fyzioterapeut. Při zhoršení zdravotního stavu je vhodné vyhledat lékaře nebo fyzioterapeuta a další postup dýchání s nimi konzultovat.
Odpor na výdechové pomůcce Threshold® PEP a odpor na nádechové pomůcce Threshold® IMT se nastavuje na podkladě vyšetření maximálních nádechových a výdechových ústních tlaků. Nejčastěji se nastavuje 30 % z vaší maximální hodnoty, vždy ale dle cíle terapie. Lékař nebo fyzioterapeut vám může nastavit hodnotu vyšší nebo nižší. Kdykoli nezvládáte dýchat přes nastavený odpor, snižte hodnotu odporu na dechové pomůcce Threshold® PEP nebo IMT dle vlastního pocitového hodnocení, nemáte-li možnost konzultace s lékařem nebo fyzioterapeutem. Odpor snižte dle tolerance vašeho maximálního odporu tak, aby dýchání přes nastavený odpor vám bylo příjemné. Dýchání s takto nastaveným odporem ve vás nesmí vyvolávat pocit obtížného a namáhavého dýchání.