A


acai berrY

B

Borovice lesní

 
 

Čekali byste ji na procházce lesem nebo jako vánoční stromeček v obýváku, méně už ale v kosmetickém přípravku. Borovice lesní, kterou v našich podmínkách asi není třeba blíže představovat, má však příznivý vliv na správnou funkci dýchacího systému, a tak i její silice patří k těm, které budou hýčkat pokožku v okolí vašeho nosu, pokud se rozhodnete pro kosmetický přípravek Liftea Herbnasal.

BŘÍZA BĚLOKORÁ

 

Bříza je považována za všestrannou léčivku. Zatímco listy se chlubí svými diuretickými vlastnostmi, pupeny umí pomoci třeba u osteoporózy.

Odpradávna je bříza přirovnávána ke štíhlé dívce v rozpuku mládí, s rozevlátými vlasy, plné života, síly a radosti. Je symbolem propukajícího jara, ale také stromem, z nějž nezůstane téměř nic nevyužito – od mízy až po dřevo. Bříza bělokorá (Betula pendula, Roth) je štíhlý strom ze stejnojmenné čeledi břízovitých (Betulaceae). Dorůstá výšky asi 20 metrů. Mladé stromky mají hladkou lesklou kůru, starší stromy pak zdobí charakteristická černě rozpraskaná bílá kůra. U nás se bříza vyskytuje velmi hojně až do nadmořské výšky 1000 m n. m. Roste ve světlejších lesích, na okrajích pasek, luk a pastvin. Protože je poměrně nenáročná na obsah živin v půdě a nevadí jí ani znečištěné ovzduší, bývá často pionýrským druhem při osidlování nově vzniklých stanovišť (například haldy po těžbě). Její nenáročnost je na druhou stranu nevýhodou, protože jako náletová dřevina může zabraňovat v růstu jiným stromům.  Bříza je považována za všestrannou léčivku. Zatímco listy se chlubí svými diuretickými vlastnostmi, pupeny umí pomoci třeba u osteoporózy. Břízy kvetou v dubnu až v červnu. Plodit však začínají až v patnácti letech. Bříza je poměrně dlouhověká, dožít se může až 150 let.

Břízu najdete v doplňcích stravy Liftea Bylinky na odvodněníLiftea Metabolik. Využívá se zde její schopnost napomáhat normální funkci močových cest a vylučování.
Bříza má totiž schopnost zbavit tělo přebytečné vody.


BŘÍZA BĚLOKORÁ