Vše, co byste měli vědět o dětském inhalování
Pokud vám lékař doporučil pořídit pro dítě inhalátor, ať už z důvodu opakovaných respiračních potíží nebo alergie, není třeba mít obavy.
I děti mohou zvládnout inhalování skvěle, a dokonce se pro ně může stát léčebný proces zábavným zážitkem. Prozradíme, jak na to, ale i proč je inhalování přínosné pro zdraví.
INHALACE VE ZKRATCE
Když se řekne inhalace, většina lidí si představí pacienta, který má přes hlavu přehozený ručník a vdechuje páry z bylinného nálevu. Tato léčebná metoda má prastarou tradici a podle některých pramenů ji znali dokonce již staří Egypťané.
K významnému rozvoji inhalace došlo v 19. století, a to zejména v souvislosti s léčbou pacientů, kteří onemocněli tuberkulózou. V minulosti byla ale přístrojová inhalace dostupná výhradně v nemocnicích a lázních. Nyní již existuje řada inhalátorů určených pro domácí použití, mnohé z nich jsou pak vhodné i pro ty nejmenší děti.
CO JE TO INHALÁTOR
Inhalátor je přístroj, který dokáže proměnit léčebný roztok na jemnou mlhovinu neboli aerosol. Během inhalování proniká léčebná látka přímo do dýchacích cest, a proto dochází k rychlému nástupu pozitivního efektu. A protože se dostane lék pouze tam, kde je skutečně potřeba, nemá tato metoda takřka žádné nežádoucí účinky.
Kromě samotného přístroje, propojovacích hadic, filtrů a případně nebulizační komory, je součástí dětského inhalátoru obvykle obličejová maska. Ta je určená pro inhalaci nosem i ústy. Maska může být k dispozici ve více velikostech (například pro větší a menší děti). V příslušenství většinou nechybí ani náustek, který slouží pouze k inhalování ústy.
Rodiče dětí, které ještě neumí smrkat, ocení také nosní nástavec, který přinese rychlou úlevu při ucpaném nosu. Inhalátory se rozdělují na solné, ultrazvukové a kompresorové. Existují ještě parní inhalátory, ale ty nejsou pro děti vhodné.
INHALACE PRO ZDRAVÉ PLÍCE
aneb Zdravotní účinky inhalování
Inhalace může být přínosná při řadě akutních či chronických zdravotních potíží. Dokáže zkrátit dobu léčby, snížit riziko komplikací a rovněž představuje zajímavou formu prevence.
Nejčastěji je inhalování doporučeno v následujících případech:
-
onemocnění horních nebo dolních cest dýchacích
-
kašel a zahlenění, ucpaný nos
-
astma a alergie (včetně předcházení potíží v pylové sezóně)
-
snížená obranyschopnost organismu (stále se opakující rýma či kašel)
-
zánět středního ucha
-
zánět vedlejších nosních dutin
-
chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)
-
cystická fibróza
A protože se během inhalování krásně uvolní dutiny a nos, vedlejším příjemným efektem bude také celkově spokojenější dítě, které bude i lépe spát.
BUDE TO TEN, NEBO TEN
aneb Vybíráme první dětský inhalátor
Před výběrem konkrétního přístroje je důležité vědět, pro koho bude určený, k jakému účelu, ale také jak často a kde se bude používat.
Velikost částic
Velikost produkovaných částic určuje, jak hluboko do dýchacího systému se léčebná látka během inhalace dostane. Zjednodušeně platí, že čím částice budou menší, tím hlouběji dokážou proniknout.
Pokud inhalátor produkuje částice menší než 5 mikrometrů, je velice vhodný zejména pro léčbu astmatu a jiných průduškových onemocnění. Částice nad 10 mikrometrů mají pro změnu pozitivní efekt hlavně na oblast nosohltanu. U některých přístrojů je možnost velikost částic navolit.
Nebulizační výkon
Nebulizační neboli rozprašovací výkon určuje, jak rychle umí přístroj proměnit léčebný roztok v aerosol. Inhalátor s vysokým nebulizačním výkonem může zkrátit dobu inhalace až o několik minut. U inhalátorů pro děti se doporučuje výkon alespoň 0,5 ml za minutu. Také tento parametr je možné u některých inhalátorů manuálně nastavit.
Stabilita
Dětský inhalátor by měl být dostatečně stabilní bez tendence se převrhnout, aby ho dítě neopatrným pohybem (například máchnutím ručičky) neshodilo. U neposedného dítěte oceníte i delší přívodní hadici, přístroj tak snadno umístíte mimo jeho dosah.
Hmotnost
Inhalátor větší hmotnosti má obvykle také lepší stabilitu. Pokud bude ale přístroj často přenášen nebo převážen, je žádoucí spíše nižší hmotnost. Při opakovaném používání mimo domov se může hodit také transportní taška nebo obal.
Příslušenství
Zkontrolujte si, zda je dětská maska, případně i kojenecká maska, součástí příslušenství. Pokud chcete přístroj využít i k odsávání hlenů, bude se vám hodit rovněž nosní odsávačka.
Design
Zpříjemnit dítěti inhalaci pomůže atraktivní a hravý design inhalátoru. Dnes již existuje spousta propracovaných modelů, které svým provedením připomínají spíše dětskou hračku například v podobě roztomilého zvířátka, a proto si je malé děti snadno oblíbí a záhy se zbaví prvotního ostychu.
V neposlední řadě by měl mít inhalátor snadné intuitivní ovládání. A pokud ho budete používat i v noci, zajímejte se o hlučnost přístroje.
SOLNÝ ROZTOK, MINERÁLKA, LÉK, BYLINKY
aneb Co inhalovat
Fyziologický roztok NaCl
Solný roztok je běžně k dostání v lékárnách, ale lze si ho připravit také doma. Stačí, když v 1 litru pitné vody rozpustíte 9 gramů soli. Vhodná je nejen kuchyňská sůl, ale třeba i sůl z Mrtvého moře. Solný roztok se inhaluje samostatně nebo může sloužit k naředění léčivé látky.
Přírodní minerální vody
Minerální vody obsahují spektrum minerálních látek, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví. K inhalaci se používá nejčastěji luhačovická Vincentka, která se doporučuje zejména při onemocněních horních a dolních dýchacích cest, stejně jako v případě alergické rýmy a zahlenění.
Léčiva
Inhalace je efektivním způsobem, jak dopravit léčivou látku přímo na potřebné místo. Lék se většinou nejprve rozředí ve fyziologickém roztoku. K nejběžnějším léčivům, které se používají do inhalátorů, patří tzv. mukolytika, která slouží k léčbě akutních onemocnění dýchacích cest, zahlenění a kašle.
Bylinky
Již odnepaměti se používají k inhalování léčivé rostliny. Ty lze zkusit i při inhalováním prostřednictvím moderního přístroje. Mnohé dokážou přinést úlevu při respiračních potížích, uvolní ucpané dutiny a působí protizánětlivě. K oblíbeným bylinkám patří například heřmánek, květ černého bezu, rýmovník a tymián.
K inhalaci lze použít také esenciální oleje. Ty ale nejsou vhodné pro malé děti.
A JDE SE NA TO
aneb Jak na správnou techniku inhalování
Pro inhalování nejsou třeba žádné zvláštní dovednosti, techniku si proto mohou osvojit i menší děti.
1. Dohlédněte na to, aby dítě těsně před inhalací nejedlo. Inhalovat se nedoporučuje ani krátce po sportu a jiné větší fyzické aktivitě.
2. Před inhalací by se mělo dítě nejdříve rozdýchat. To znamená v klidu se několikrát zhluboka nadechnout a vydechnout. Záleží však pochopitelně na jeho věku.
3. Nasaďte náustek nebo obličejovou masku. U masky zkontrolujte, zda dobře přiléhá.
4. Starší dítě sedí během inhalace vzpřímeně, nehrbí se a hlavu by mělo mít v prodloužení trupu. Menší dítě lze posadit do klína. Ty nejmenší děti však mohou i ležet.
5. Pokud to dítě zvládne, mělo by po každém nádechu na několik sekund zadržet dech a až poté vydechnout. Tímto krokem se podstatně zvýší účinnost inhalace.
6. Po celou dobu léčebné procedury se snažte dbát na to, aby bylo dítě uvolněné, dýchalo zhluboka, ale zároveň přirozeně.
7. Jestliže je dítě unavené nebo nevrlé, můžete udělat kdykoliv krátkou přestávku. V případě nutnosti je možné inhalaci také ukončit.
8. Po skončení inhalace se pokuste udržet ještě na zhruba 20 minut klidový režim. Vhodná není náročnější fyzická aktivita, ale ani konzumace jídla. Inhalace dětí probíhá vždy pod dohledem dospělé osoby.
Délka inhalace by neměla přesáhnout 15 až 20 minut. Může být ostatně náročné udržet dítě delší dobu v klidu, proto se vyplatí dát přednost výkonnějšímu inhalátoru. Některé modely umožňují zvládnout celou inhalaci za pouhých 8 nebo i méně minut.
INHALACE JAKO LEGRACE
aneb jak dětem zpříjemnit inhalování
Může se stát, zejména u těch nejmenších, že bude dítě inhalátor odmítat. V takovém případě můžete zkusit proměnit inhalování v hravý zážitek. Dopomůže k tomu i atraktivní design inhalátoru. Starším dětem se nebojte vysvětlit, k čemu inhalace slouží a proč je pro ně důležitá.
Nevadí, když se inhalace napoprvé nepodaří. První den můžete nechat dítě, aby inhalátor prozkoumalo a osahalo. Ostych dokáže zmírnit postup, kdy inhalaci nejprve předvedete na sobě, plyšáku nebo třeba oblíbené panence, aby dítě vidělo, že jsou obavy zbytečné.
Každý úspěch nezapomeňte pochválit, dítě pozitivně motivujte. Projevte radost, jestliže si poprvé nechalo nasadit masku. Inhalaci můžete spojit se zábavou aktivitou, během které lze v klidu sedět (pohádka v televizi, hraní deskové hry, čtení knihy).
V začátcích můžete také zkrátit dobu inhalace. Jakmile bude dítě plačtivé nebo vzteklé, inhalaci jednoduše přerušte a zkuste to opět až později. Léčebný proces lze také rozložit do více kratších úseků během dne.