Zapracujte na kondičce aneb 3 tipy, které prospějí vaší dýchací soustavě

Zapracujte na kondičce aneb 3 tipy, které prospějí vaší dýchací soustavě
Léto je pro osvojení zdravého životního stylu jako stvořené. Světlo od brzkého ráno do pozdního večera nám dává více času pro pohyb venku, v horku nemáme takovou chuť na těžko stravitelná jídla a o dovolené máme jedinečnou příležitost více se věnovat sami sobě. Pokud přemýšlíte, jaké užitečné návyky si letos osvojit, za nás je doporučení jasné – zaměřte se na dýchání!

Možná si říkáte, proč dýchání, když je samozřejmé a vy potřebujete spíš zhubnout nebo protáhnout bolavá záda. Jenže málo platné, dýchání je základ a zdaleka ne každý může jen tak nabrat dech. Stačí totiž astma nebo alergie, jimiž podle odhadů trpí až 40 procent světové populace, a všechno je jinak. Přinášíme proto tip na aktivity, které přispívají ke zlepšení kondice dýchací soustavy jak u zdravých, tak u těch, kteří už s některým plicním onemocněním zkušenost mají.
 

1. Dopřejte si čistý vzduch

Základem péče o zdravý dech je omezení škodlivých látek, kterým se vystavujeme. I když některé faktory, jako třeba místo bydliště poblíž rušné silnice, tak snadno nezměníme, zbývá spousta dalších, které ovlivnit můžeme. Jedním ze základních je kouření, jemuž je pochopitelně třeba se vyhnout. Užitečné návyky se týkají i větrání. V době, kdy stav ovzduší není nejlepší, větrejte intenzivně pouze dvakrát denně a v regionech silně zatížených smogem zvažte pořízení tzv. čističky vzduchu. Kdykoliv můžete, vyrazte do přírody na čerstvý vzduch.
Skvělé je také působení slaného „ionizovaného“ vzduchu při procházkách na pláži u moře. Pokud se k němu, třeba kvůli epidemiologickým opatřením, nedostanete, nezoufejte.  Ionizovaný vzduch je i na horách a dočkáte se ho také po bouřce, kdy bývá ve vzduchu vysoký počet lehkých negativních (ve smyslu záporně nabitých)
 

2. Naučte se dýchat

I díky špatnému držení těla dnes dýcháme velmi neefektivně. Méně používáme nejdůležitější dechový sval, kterým je bránice, a místo toho dechové pohyby uskutečňujeme pomocnými dechovými svaly (ramenním pletencem). Nádech by přitom měl směřovat z hrudníku dolů, do břicha, bez zvedání ramen. Ideální pro vytvoření správných dechových stereotypů je cvičení jógy pod vedením zkušeného instruktora. Výborná je také chůze, nejlépe za pomoci dobře nastavených sportovních hůlek, které výrazně přispívají ke správnému držení těla. Za předpokladu, že již máte zafixované správné dýchací návyky, je dalším krokem také vytrvalostní trénink a aerobní aktivity (kolo, rotoped, chůze), samozřejmě úměrně vaší kondici a zdravotnímu stavu.
 

3. Vsaďte na déčko a probiotika

Pestrá a vyvážená strava pochopitelně prospívá i dýchací soustavě. V této souvislosti zmiňme alespoň vitamín D, který má mimo jiné vliv na buněčnou imunitu, a přispívá tak k ochraně před infekcemi dýchacích cest.  Zároveň jsou mu připisovány blahodárné účinky na psychické rozpoložení. Zdrojem vitamínu D je v létě samo sluneční záření.  Vysoký obsah vitamínu D, a navíc omega 3 a 6 mastných kyselin mají mořské ryby, zvlášť ty tučnější jako losos, makrela nebo sardinky.  Ke správné funkci imunitního systému potřebujeme také probiotika. Imunitní systém má přitom klíčový vliv na to, jak náš organismus reaguje na podněty z okolí. Pokud, zjednodušeně řečeno, nepřiměřeně odpovídá i na běžný podnět, může být projevem například alergická reakce a další poruchy regulace imunity. Probiotika doplníte třeba kvalitními jogurty nebo obecně kysanými mléčnými výrobky. Pro to, aby se v našem těle udržely, je třeba jim zajistit vhodné prostředí. K němu přispívá konzumace tzv. zbytkové stravy, která má vyšší obsah vlákniny. Jde například o ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a ovesné vločky.
 

Tip nejen pro astmatiky a pacienty s CHOPN

Ke zlepšení kondice přispívá rehabilitace s dechovými pomůckami.  S nádechovou pomůckou Philips Treshold® IMT pracujete na zvýšení svalové síly a vytrvalosti, což napomáhá ke snížení dušnosti a rozvíjení hrudníku (zvláště u obézních pacientů). Výdechová pomůcka Philips Treshold® PEP zmírňuje dušnost u pacientů s emfyzémem, posilování výdechových svalů navíc podporuje uvolňování hlenů a snadnější vykašlávání. Tyto pomůcky napomáhají lidem postiženým dušností a obtížným vykašláváním mnohem lépe zvládat každodenní aktivity. Jde o zdravotnické prostředky, které jsou až ze 75 % hrazeny zdravotními pojišťovnami. Informujte se u svého lékaře. K dostání jsou v lékárnách, z pohodlí domova je můžete objednat přímo na našem e-shopu.

1224_593_blog.jpg

Související recepty a články

Zobrazit všechny štítky Skrýt štítky