Bylinná podzimní apatyka, aneb léčení podle našich babiček

A abyste si podzim opravdu užili v klidu a bez jakýchkoliv neduhů, inspirujte se s námi zkušenostmi našich babiček a sledujte ryze přírodní tipy, které pomáhají všem.

Bylinná podzimní apatyka, aneb léčení podle našich babiček

Správný otužilec nebývá nemocný skoro vůbec – to vždy s oblibou říkaly naše babičky. Aby taky ne, když mytí ve studené vodě bylo pro ně kdysi samozřejmostí! Když však zaútočí bacily, jejich osvědčené rady a tipy přijdou vždycky vhod. Jako první je potřeba tělo pěkně prohřát bylinkami a kořením, aby bylo zdravé a silné. Následně bychom mu měli dodat hodně vitamínu C a co nejvíce odpočinku. Důležité je také pravidelně větrat a občas si dát pořádně silný slepičí vývar.
 

🌿 Bylinkové inhalace 🌿

Určitě si dodnes pamatujete onu známou větu našich babiček: „Když máš rýmu, napař si hlavu pod ručníkem.“ Jinak řečeno – napař si dutiny. Inhalace totiž patří mezi tradiční způsoby léčby a při obyčejné rýmě, kašli nebo během nachlazení je velmi účinná. Když si do ní ještě přidáme bylinky, je to to pravé ořechové.

Budete potřebovat:

1 l vody

50 g sušených bylinek (heřmánek, tymián, šalvěj)

Postup:
Do mísy nasypeme vybrané bylinky, zalijeme horkou vodou a necháme je chvíli louhovat. Poté opatrně nakloníme hlavu nad nádobu a přikryjeme ji ručníkem tak, aby nám neunikalo příliš moc páry. Zavřeme oči a pomalu dýcháme. Správná inhalace při rýmě nebo během kašle by měla trvat přinejmenším 15 minut, ale pokud to vydržíme, nevadí, když si ji protáhneme na třicet minut. Léčbu opakujeme dvakrát denně.

 

Vysoké ležení a spánek

Když v noci kvůli rýmě a špatnému dýchání vlivem nachlazení nemůžete usnout, dejte si pod hlavu dva velké péřové polštáře a na obyčejný papírový kapesník si nakapejte 100% éterický olej Oregáno, Mátu peprnou nebo Eucalyptus, kdy jejich nádhernou vůni můžete během celé noci inhalovat a vdechovat a uvidíte, že budete spát jak miminko.

 

🌿 Bylinkové kloktadlo 🌿

 Zlaté pravidlo říká: „Bylinkové kloktání, bolest krku zahání.“ Kloktání totiž pročistí ústní dutinu a hltan, čímž se rychleji vyplaví choroboplodné zárodky z těla ven. Navíc celkově zmírňuje bolest – je proto dobré s ním při prvním dni příznaků hned a opakovat jej každou hodinu.
 
A jaké bylinky se na kloktání hodí? Výborná je například šalvěj, tymián také mateřídouška a sedmikráska. Na přípravu pak stačí pouze jedna polévková lžíce těchto bylinek a půl hrnku převařené horké vody, jíž bylinky zalijete. Když je pak necháte louhovat cca 15 minut a následně vše přecedíte přes jemné sítko, můžete začít s kloktáním dle potřeby.

liftea-podzimni-apatyka.png

 

Záněty a bolest v uších

Otevřené okno v noci při spánku, průvan v metru, a je to – nafoukání do ucha a šílená bolest. Pokud vás postihne, tak určitě vyzkoušejte osvědčený recept našich babiček a to tvarohový zábal, který připravíte tak, že tvaroh zahřejete, dáte ho na kapesník a přiložíte k uchu. Poté omotáte celou hlavu šátkem, aby bylo ucho v teple, a necháte zábal působit, dokud tvaroh nevyschne. Můžete také vyzkoušet OTOSAN ušní kapky s esenciálními oleji.

 

Ušní svíce jako prevence

Používání ušních svící je součástí přírodní léčby, která pramení z pradávné historie. Tehdy se svíce vyráběly z kůry stromů nebo papyru.

 Jen si to představte – ležíte a jste tady a teď sami se sebou.

Zavřete oči a zasněte se… právě vstupujete do nádherně provoněné apatyky plné voňavých bylinek……cítíte tu nádhernou vůni a ten klid, který vámi prostupuje? Najednou se před Vámi otevírá svět neomezených možností a vy cítíte klid, teplo a lásku. Tak, tak by se jednoduše dala nazvat aromaterapie a její vliv na člověka. A v kombinaci s hořící svící zažijete úžasný relax, který každý z nás v dnešní době potřebuje.

 

Související recepty a články

Zobrazit všechny štítky Skrýt štítky