Inhalátor jako užitečný pomocník při běžných respiračních onemocnění

Inhalátor jako užitečný pomocník při běžných respiračních onemocnění
Inhalátor si většinou spojíme s alergií či chronickým onemocněním, například astmatem. Méně se ví, že se výborně hodí i při boji s akutní respirační infekcí či chřipkou. Představuje přitom nejen cennou prevenci, ale pomáhá také ke zkrácení doby léčby nebo snížení rizika případných komplikací. V čem spočívá blahodárné působení inhalace a jak na ni? Podívejte se spolu s námi.

Začněme už zmiňovanou prevencí. V ní hraje pravidelná inhalace svou roli tím, že posiluje odolnost dýchacího systému. Sliznice jsou pak silnější a lépe čelí nejen prachovým částicím a alergenům, ale i choroboplodným zárodkům a dalším potenciálně škodlivým látkám. Sliznice se zároveň zvlhčují a čistí, i to je při předcházení respiračních onemocnění důležité. Inhalaci tak lze doporučit například v období zvýšeného výskytu chřipek, ale i v případě, že vystavujete své dýchací cesty jiné zátěži. Tou může být topením vysušený vzduch, znečištěné ovzduší nebo zhoršené rozptylové podmínky. Inhalovat z preventivních důvodů stačí jednou denně, a to ideálně večer.


Snadná pomoc, rychlý účinek

Pokud už vás rýma a kašel přemohly, oceníte hlavně rychle nastupující účinek inhalace.  Snadno si všimnete uvolnění rýmou ucpaného nosu. Zároveň dochází k urychlení rozpouštění a snadnějšímu vykašlávání přebytečného hlenu a k odplavování bakterií a virů z dýchacích cest. Potýkáte-li se s nachlazením nebo nemocí, inhalujte dvakrát až třikrát denně, dokud potíže neustanou.
Důležité ještě zmínit, že v případě akutních zánětů je třeba sliznici ochladit, a tak se hodí inhalace roztoku o teplotě přibližně 22 až 26 °C. Naopak v případě silné rýmy, která je následkem nachlazení, je vhodnější vyšší teplota roztoku, a to zhruba 38 až 42 °C. Ta je doporučována i v případě chronických zánětů dolních cest dýchacích, kdy je třeba zkapalnit sekret.


Vincentka i voda se solí

A co vlastně v těchto případech inhalovat? Výborně se hodí některé minerální vody, přičemž proslulá je v této souvislosti Vincentka. Jde o silně mineralizovanou a jodovou vodu z přírodního zdroje, konkrétně z léčebných pramenů v Luhačovicích. Dobrá je také Bílinská kyselka. Použít však můžete i obyčejnou převařenou vodu se solí, z níž připravíte fyziologický roztok naředěním 9 gramů soli do litru vody. Roztok z mořské soli určený k inhalaci můžete i zakoupit, k dostání je v lékárnách.


Inhalátor zvýší efektivitu

Inhalovat samozřejmě můžete i bez přístroje, tedy za využití hrnce či mísy s horkým roztokem a deky, kterou si nad ním zakryjete hlavu. Právě tato forma byla v minulosti velmi oblíbená a stále je využívaná. Výrazný přínos inhalátoru však spočívá v tom, že vytváří malé aerosolové částice, které se po vdechnutí dostávají hlouběji do dýchacích cest. Celý proces je tak mnohem efektivnější a leckdy také rychlejší.

Pro domácí použití se hodí například kompresorový inhalátor InnoSpire Essence od značky Philips Respironics. Díky patentované technologii SideStream vytváří aerosol v optimální velikosti pro účinnou léčbu, a navíc má vysoký výkon zkracující dobu inhalace. Více se o něm dozvíte ZDE.

Samotné inhalování už není nijak složité. Je třeba ho provádět v klidu, nikoliv však bezprostředně po jídle. Pohodlně si sedněte a záda přitom držte rovná a hlavu vzpřímenou v prodloužení trupu. Tím se účinné látky dobře dostanou do dýchacích cest. Alespoň půl hodinky po inhalaci zůstaňte doma a nevydávejte se nikam ven. Pokud vám inhalování není příjemné nebo se váš stav zhoršuje, konzultujte postup s lékařem.
 

Související recepty a články

Červené řasy
Červené řasy
Červené řasy, přírodní poklady plné života, které se staly středem pozornosti v řadě kosmetických produktů.
Posilněná imunita: zdravý start, kdykoliv chcete
Posilněná imunita: zdravý start, kdykoliv chcete
Nový rok přináší nejen nové příležitosti a cíle, ale také zodpovědnost za naše zdraví.
Retinol
Retinol
Jak dosáhnout krásné pleti? Poznejte retinol.
Zobrazit všechny štítky Skrýt štítky