Třezalka tečkovaná

Přírodní poklad pro zdraví a duševní pohodu.
Třezalka tečkovaná
Od pradávna se lidé spoléhají na sílu přírody při hledání léčby a zlepšení svého zdraví. Jedním z příkladů této moudrosti je rostlina nazývaná třezalka (Hypericum perforatum), která se v tradiční lidové medicíně využívá již po staletí. Třezalka je známá pro své léčebné účinky na fyzické i duševní zdraví, a díky svým přirozeným složkám se stala oblíbeným přírodním doplňkem stravy i lékem.


trezalka-blog1.png

Botanický pohled na třezalku

Třezalka je bylina patřící do čeledi třezalkovité (Hypericaceae) a je rozšířená v mírném podnebném pásu. Charakteristickým znakem třezalky jsou drobné žluté květy s množstvím tyčinek, které obsahují olejnaté žlázky s léčivými látkami. Její listy jsou protkány drobnými dírkami, které obsahují hypericin a další sloučeniny.

Léčebné účinky třezalky
 1. Antidepresivní účinky: Možná nejznámějším účinkem třezalky je její schopnost působit jako přírodní antidepresivum. Různé studie naznačují, že složky obsažené v třezalce, jako je hypericin a hyperforin, mohou ovlivnit hladiny neurotransmiterů, zejména serotoninu, dopaminu a noradrenalinu, které hrají klíčovou roli v regulaci nálady a emocí.
 2. Podpora kognitivního zdraví: Některé výzkumy naznačují, že třezalka může mít pozitivní vliv na kognitivní funkce, jako je paměť a koncentrace. To může být dáno schopností třezalky snižovat záněty a působit jako antioxidant.
 3. Léčba kožních problémů: Třezalka se tradičně používá také k léčbě různých kožních problémů, včetně popálenin, ran, vředů a ekzémů. Olej z třezalky se aplikuje lokálně na postiženou oblast a může pomoci urychlit hojení a zmírnit zánět.
 4. Relaxace a zlepšení spánku: Mnoho lidí také používá třezalku jako přírodní prostředek k relaxaci a zlepšení spánku. Účinky třezalky na náladu mohou pomoci snížit stres a úzkost, což zase přispívá k lepšímu spánku.  Pro pozitivní náladu
  Třezalka
  Třezalka
  Liftea
  Třezalka
  30 tablet
  145 Kč
  skladem


   

Důležité upozornění a doporučení
Přestože má třezalka řadu potenciálních zdravotních výhod, je důležité si uvědomit několik klíčových bodů:
 • Interakce s léky: Třezalka může ovlivňovat metabolismus některých léků, zejména antikoncepčních pilulek a antidepresiv. Je důležité konzultovat užívání třezalky se svým lékařem, zejména pokud užíváte jiné léky.
 • Fotosenzitivita: Někteří lidé mohou být citliví na sluneční záření při užívání třezalky, což může způsobit spáleniny. Doporučuje se používat opalovací krém a chránit pokožku před přímým slunečním zářením.
 • Dávkování a kvalita: Při výběru třezalkových přípravků je důležité dbát na kvalitu produktu a dodržovat doporučené dávkování. Různé přípravky mohou obsahovat různé množství účinných látek.

Související recepty a články

Skvalan
Skvalan
Přírodní poklad pro zářivou pleť.
Syndrom Pica: Co to je a jak ovlivňuje životy lidí
Syndrom Pica: Co to je a jak ovlivňuje životy lidí
Syndrom Pica je poměrně vzácná porucha příjmu potravy, která se projevuje neodolatelným nutkáním konzumovat látky...
Péče o vlasy po použití henny: Tipy a triky
Péče o vlasy po použití henny: Tipy a triky
Po aplikaci henny na vlasy je důležité věnovat jim správnou péči, aby zůstaly zdravé, lesklé a krásně zabarvené.
Zobrazit všechny štítky Skrýt štítky